Sähköturvallisuustutkintojen järjestäjät

Nimilista perustuu oppilaitoksiin, jotka ovat ilmoittautuneet tutkintojen järjestäjiksi. Tutkintotietoja päivitetään sitä mukaa kuin oppilaitokset niistä ilmoittavat. Oppilaitokset voivat myös peruuttaa jo ilmoitetun tutkinnon järjestämisen, mikäli ilmoittautuneita tutkintoon ei ole riittävästi.

 

Listan består av de läroanstalter som har anmält sig som examensanordnare. Läroanstalten kan också annullera en anmäld examen om det inte finns tillräckligt med deltagare.

 

  • Viimeisin päivitys/sista uppadatering 22.11.2016, Johanna Reponen, puh. 029 5052 005

 

Sähköturvallisuustutkinnot

fi = suomenkielinen tutkinto examen på finska
sv = ruotsinkielinen tutkinto examen på svenska

 

 

 

Tutkinnon järjestäjä
Examensanordnare
Puhelin
Telefon

Sähkö-turvallisuus-tutkinto 1
Elsäkerhets-
examen 1

 

Sähkö-turvallisuus-tutkinto 2
Elsäkerhets-
examen 2

 

Sähkö-
turvallisuus-tutkinto 3
Elsäkerhets-
examen 3

 

AEL
Helsinki, Helsingfors
050 374 2191
Margit Ojanen
margit.ojanen@ael.fi
X (fi, sv)  X (fi, sv)  X (fi, sv) 
Amiedu
Helsinki

040 820 1213
Jori Huovinen
jori.huovinen@amiedu.fi 

     

Ammattiopisto Lappia,
Tornio 

050 461 2306
Markku Sandberg
markku.sandberg@lappia.fi 

   

 

Axxell Karjaa 

 

02 90017618
Antti Sulkava
antti.sulkava@axxell.fi
     

Centria ammattikorkeakoulu,
Ylivieskan yksikkö 

Ilmoittautumiset:
Anja Nikkarikoski
044 4492 720
anja.nikkarikoski@centria.fi 

Tiedustelut: Kaarlo Jylhä-Ollila
0440 423 321
kaarlo.jylha-ollila@centria.fi

     

Edupoli
Vantaa 

0400 489 410
Hanna Nieminen
hanna.nieminen@edupoli.fi

 

 

 
Oy EduVakk Ab
Vaasa
040 524 0087
Marko Hanka
marko.hanka@edu.vaasa.fi
     
Etelä-Kymenlaakson ammattiopisto,
Aikuiskoulutus,
Hamina
010 395 9421
040 748 4553
Markku Sandström
markku.sandstrom@ekami.fi

 

 

   

Etelä-Savon Ammattiopisto
Mikkeli

044 711 5706
Keijo Möttö
keijo.motto@esedu.fi
  X (fi)   

 Faktia Oy 
 Forssa

 040 347 4103
Kimmo Raitanen
kimmo raitanen@faktia.fi

 

 

 

  Henkilö- ja yritysarviointi SETI Oy
Espoo

  09 5476 1603
Birgitta Pessi
birgitta.pessi@seti.fi

X (fi, sv) 

X (fi, sv) 

X (fi, sv) 

Hyria Koulutus Oy
Riihimäki

040 705 4510
Kauko Manninen
kauko.manninen@hyria.fi

     
Jyväskylän aikuisopisto
Jyväskylä
040 341  6316
Ari Kyröläinen
ari.kyrolainen@jao.fi
     
Jyväskylän ammattikorkeakoulu Jyväskylä 040 716 7526
Sirpa Hukari
sirpa.hukari@jamk.fi
     
Kajaanin kaupungin koulutusliikelaitos
Kainuun ammattiopisto
044 797 4839
Sami Karjalainen
sami.karjalainen@kao.fi
     
Karelia ammattikorkeakoulu,
Joensuu
050 439 7657
Jorma Turunen
jorma.turunen@karelia.fi
     
Keski-Pohjanmaan
ammattiopisto
Kokkola
044 725 0114
Risto Palin
risto.palin@kpedu.fi
     
Keuda Aikuiskoulutus
Järvenpää

050 415 0919
Heikki Koljonen
heikki.koljonen@keuda.fi

     
Koulutuskeskus Salpaus
Lahti

Marjut Kariluoto
044 708 0502
marjut.kariluoto@salpaus.fi 

  X (fi)  X (fi) 
Koulutuskuntayhtymä Tavastia, Ammattiopisto Tavastia,
Hämeenlinna
050 443 7942
Petri Raudaskoski
petri.raudaskoski@kktavastia.fi
     
Kouvolan seudun
ammattiopisto
Kouvola
020 615 5564
Juhani Torvi
juhani.torvi@ksao.fi
     
Lapin ammattiopisto
Tuotantoalat
Rovaniemi
Leena Heikkinen 
020 798 4905
leena.heikkinen@lao.fi
Simo Sova
020 798 4131
simo.sova@lao.fi
     
Lounais-Suomen ammattiopisto Novida, Loimaa

044 090 1316
Tuija Ekholm
tuija.ekholm@novida.fi
markku.laiho@novida.fi 

     
Luksia
Nummela

044 335 6181
Matti Keinonen
matti.keinonen@luksia.fi 

     
Länsirannikon Koulutus Oy WinNova
Pori, Rauma, Laitila
044 455 8443
Juhani Nygren
juhani.nygren@winnova.fi
     

Metropolia ammattikorkeakoulu Oy
Helsinki
Tutkinto 1

Tiedustelut:
050 531 8375
Ilkka Kinosmaa
ilkka.kinosmaa@metropolia.fi

Ilmoittautumiset:
Aija Saarinen 040 5072 831
aija.saarinen@metropolia.fi
     

 Metropolia
ammattikorkeakoulu
Oy
Helsinki
Tutkinto 2

Tiedustelut:
Matti Sundgren 09 7424 6048
 matti.sundgren@metopolia.fi 
 
Ilmoittautumiset:
Aija Saarinen 040 5072 831
aija.saarinen@metropolia.fi

 

   

Mikkelin ammattikorkeakoulu
Mikkeli

050 312 5057
Keijo Kiljala
keijo.kiljala@mamk.fi

 

   

Nivalan ammattiopisto
Aikuiskoulutus
Nivala

Petri Valli
petri.valli@jedu.fi
 

 

 

 

 

 

Optima Samkommun
Trädgårdsgatan 30
68600 Jakobstad

Leena Svenlin
044 7215 266,
06 7855 265
leena.svenlin@optimaedu.fi 

     
Oulun Aikuiskoulutuskeskus Oy

Edvin Honkanen
08 5584 7711
edvin.honkanen@oakk.fi

     
Oulun seudun ammattiopisto
Haukiputaan yksikkö
Haukipudas
050 590 9658
Jukka Kesonen
jukka.kesonen@osao.fi
ilmoittautuminen:
http://wilma.osao.fi/browsecourses
X (fi)  X (fi)  X (fi) 

Pohjois-Karjalan Aikuisopisto,
Joensuu

050 3100 578
Timo Sallanne
timo.sallanne@pkky.fi

     
Pohjoisen Keski-Suomen ammattiopisto
POKE,
Äänekoski
(014) 519 2 400
Olavi Piispanen
olavi.piispanen@poke.fi

 

 

 

 

   

 Saimaan   ammattiopisto Sampo,
 Imatra

 020 496 8559
0400 775 407 Pertti Vertanen
pertti.vertanen@edusampo.fi

     

Satakunnan ammattikorkeakoulu
Pori 

044 710 3218
Ulla Lehtinen
ulla.lehtinen@samk.fi

     

Savonia-ammattikorkeakoulu, Teknikkka Kuopio, sähkö- ja tietotekniikka-ala, Opistotien kampus 

Tiedustelut:
Heikki Laininen
etunimi.sukunimi@savonia.fi

Ilmoittautumislinkin saat ottamalla yhteyttä
044 785 6270
Anja Haapakoski
etunimi.sukunimi@savonia.fi
     
Savon koulutuskuntayhtymä, Savon ammatti- ja aikuisopisto
Kuopio
044 785 3099
Simo Pasanen
simo.pasanen@sakky.fi
     
Svenska framtidsskolan i Helsingforsregionen Ab, Yrkesinstitut Prakticum

050 330 4421
Karl-Erik Nylund

karl-erik.nylund@prakticum.fi

     
Tampereen Aikuiskoulutuskeskus Tampere

044 7906 233, 
Terhi    Lehtolainen 
terhi.lehtolainen@takk.fi
 
044 790 6293,
Rami Salonen
rami.salonen@takk.fi

X (fi)  X (fi)  X (fi) 

Tampereen ammattikorkeakoulu
Tampere 

 

 

Tiedustelut:
Martti Honkiniemi
050 3593 303

Ilmoittautumiset
:
Katri Viitanen etunimi.sukunimi@tamk.fi

     

Turun AKK,
Turun toimipiste
Turku, Åbo

020 7129 232
040 7140 333
Marko Salokannel marko.salokannel@turunakk.fi 

     

Turun ammatti-instituutti

 

0400 846 505
Jusa Virtanen
jusa.virtanen@turku.fi 

     
Utbildning Nordkalotten
Övertorneå

+46 927 751 65 ,
+46 767 710 152
Rolf Rautila
rolf.rautila@utbnord.se 

 

 

   
Valkeakosken  ammatti- ja aikuisopisto          Valkeakoski 044 706 1033
Marko Parkki
marko.parkki@vaao.fi

 

  

 

Ylä-Savon ammattiopisto
Iisalmi 

0400 793 144
Jorma Kärkkäinen
jorma.karkkainen@ysao.fi

 

 

   
Yrkesakademin i Österbotten
Korsnäs
Tomas Hansson
050 313 7005
tomas.hansson@yrkesakademin.fi
     

Yrkeshögskolan Novia
Vasa, Vaasa

 

06 328 5160
044 780 5160
Mikael Fred
mikael.fred@novia.fi

 

 

   

Ålands Landskapsregering,
Mariehamn, Åland

Johnny Lindström
0457 313 5188
johnny.lindstrom@regeringen.ax 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Päivitetty 28.11.2016