P1-02 Painelaiterekisteri

24.10.2002

 

TURVATEKNIIKAN KESKUS (TUKES) 
 
TUKES-ohje P1-02


Ohje pdf-muodossa (ei sis. lomakeliitteitä)

Painelaiterekisterin koodit pdf-muodossa
 

PAINELAITEREKISTERI
  
  
SISÄLLYSLUETTELO

1 YLEISTÄ
2 TARKASTUSLAITOKSEN VELVOITE TOIMITTAA TIETOJA
2.1  Yleistä
2.2  Rekisteröinti ja ensimmäinen määräaikaistarkastus
2.3  Määräaikaistarkastukset ja muutostarkastukset
2.4  Tarkastuksen siirto
3 OMISTAJAN JA HALTIJAN VELVOITE ILMOITTAA TIETOJA
3.1 Yleistä
3.2  Käytön valvojan vaihtuminen
3.3  Omistajaa tai haltijaa koskevien tietojen muuttuminen
3.4  Painelaitteen poistaminen tilapäisesti käytöstä ja ottaminen uudelleen käyttöön
3.5 Painelaitteen sijainnin muutos
3.6 Painelaitteen romuttaminen
3.7 Painelaitteen poistaminen rekisteristä muun kuin romuttamisen vuoksi
4 PAINELAITTEIDEN SEURANTA JA KUNNONVALVONTA
5 KULJETETTAVAT PAINELAITTEET
5.1  Yleistä
5.2  Rekisteröinti ja käyttöönottotarkastus
5.3  Määräaikaistarkastukset ja ylimääräiset tarkastukset
6 KÄYTÖSSÄ OLEVAN PAINELAITTEEN REKISTERÖINTI
7 LISÄTIETOJA
LIITTEET


1 YLEISTÄ

Turvatekniikan keskus (TUKES) pitää painelaiterekisteriä, joka sisältää rekisteröitäviä painelaitteita koskevia, valvontaa varten tarpeellisia tietoja. Rekisteröitävän painelaitteen omistajan ja haltijan on huolehdittava, että tarkastuslaitos tekee painelaitteen määräaikaistarkastukset säädetyin aikavälein ja tarvittaessa muutostarkastuksia.
 

Tässä ohjeessa kerrotaan, miten rekisteröitävän painelaitteen omistajan, haltijan ja painelaitteita tarkastavan tarkastuslaitoksen on toimittava rekisterin ylläpitoa koskevien velvoitteiden täyttämiseksi.
 

TUKES on laatinut rekisterin edellyttämien tietojen toimittamista varten lomakkeita. Lomakkeet ovat tämän ohjeen liitteessä 2. Lomakkeiden täyttöohjeet ovat liitteessä 3 ja painelaiterekisterin koodisto liitteessä 4. Lomakkeet, täyttöohjeet ja painelaiterekisterin koodisto ovat myös TUKESin kotisivuilla (www.tukes.fi).


2 TARKASTUSLAITOKSEN VELVOITE TOIMITTAA TIETOJA

2.1 Yleistä


Tarkastuslaitoksen on toimitettava TUKESille tiedot ensimmäisestä määräaikaistarkastuksesta, määräaikaistarkastuksista, tarkastusten siirroista ja muutostarkastuksista.


2.2 Rekisteröinti ja ensimmäinen määräaikaistarkastus

Ensimmäinen määräaikaistarkastus sisältää painelaitteen rekisteröinnin. Rekisteröitävän painelaitteen omistajan tai haltijan on tehtävä ensimmäisessä määräaikaistarkastuksessa rekisteröinti-ilmoitus, jota varten on käytettävissä TUKESin laatima lomake 1 "Painelaitteen rekisteröinti-ilmoitus".
 

Ensimmäisessä määräaikaistarkastuksessa tarkastuslaitos tarkastaa rekisteröinti-ilmoituksen tiedot (lomake 1) ja tarkastuksen jälkeen täyttää lomakkeen 2 "Painelaitteen tarkastustiedot". Tarkastuslaitos toimittaa lomakkeet TUKESille.
Kauppa- ja teollisuusministeriön päätöksen painelaiteturvallisuudesta (953/1999) 4 §:ssä on säädetty, että omistaja tai haltija pyytää rekisterinumeron TUKESilta. Käytännöksi on sovittu, että tarkastuslaitokset pyytävät TUKESilta rekisterinumeroita ennakkoon, ja omistaja tai haltija pyytää rekisterinumeron tarkastuslaitokselta.

 
2.3 Määräaikaistarkastukset ja muutostarkastukset
 
Määräaikaistarkastuksissa ja muutostarkastuksissa tarkastuslaitos täyttää lomakkeen 2 ”Painelaitteen tarkastustiedot”. Tarkastuslaitos toimittaa lomakkeen TUKESille.
 

2.4 Tarkastuksen siirto
  
Jos tarkastuslaitos päättää omistajan tai haltijan pyynnöstä siirtää painelaitteen määräaikaistarkastuksen ajankohtaa myöhäisemmäksi, tarkastuslaitoksen on ilmoitettava siitä erikseen TUKESille. Tarkastuslaitos voi siirtää määräaikaistarkastuksen ajankohtaa myöhäisemmäksi enintään 13 kuukaudella (kauppa- ja teollisuusministeriön päätös painelaiteturvallisuudesta 953/1999, 12 § 2 mom).
Kirjallisesti tehtävässä ilmoituksessa on oltava painelaitteen rekisterinumero, tarkastuksen siirtoa koskevat tiedot ja tarkastuslaitoksen tarkastajan allekirjoitus sekä painelaitteen omistajan tai haltijan edustajan tai käytön valvojan allekirjoitus.

3 OMISTAJAN JA HALTIJAN VELVOITE ILMOITTAA TIETOJA

3.1 Yleistä

Rekisteröidyn painelaitteen omistajan ja haltijan on ilmoitettava TUKESille painelaitteen omistajaa, haltijaa, sijaintia ja käytön valvojaa koskevien tietojen muutoksista sekä painelaitteen käytöstä poistamisesta.
 
Ilmoitukset tehdään lomakkeella 3 "Painelaitteen muutosilmoitus". Lomakkeesta täytetään ilmoituksen tekijää, painelaitetta ja ilmoitettavaa muutosta käsittelevät kohdat. Omistajan tai haltijan edustajan tai käytön valvojan on allekirjoitettava lomake. TUKES suosittelee, että käytön valvojan vaihtumisesta tehtävässä ilmoituksessa on sekä omistajan tai haltijan edustajan että uuden käytön valvojan allekirjoitukset.

3.2 Käytön valvojan vaihtuminen

 Jos käytön valvoja vaihtuu, omistajan tai haltijan on ilmoitettava TUKESille uuden käytön valvojan tiedot.

3.3 Omistajaa tai haltijaa koskevien tietojen muuttuminen

Jos painelaitteen omistajan tai haltijan tiedot muuttuvat esimerkiksi nimen- tai osoitteenmuutoksen vuoksi, on uudet tiedot ilmoitettava TUKESille.
 

Jos painelaite myydään, entisen omistajan on ilmoitettava TUKESille uuden omistajan yhteystiedot. Jos painelaite luovutetaan uudelle haltijalle, omistajan tai enti-sen haltijan on ilmoitettava TUKESille uuden haltijan yhteystiedot.
 

Omistajaa ja haltijaa koskevat ilmoitukset on tehtävä myös konkurssien yhteydessä.
Jos painelaite myydään tai luovutetaan ulkomaille, omistajan tai haltijan on ilmoitettava painelaitteen ulkomaille siirtymisestä. Tällöin painelaite poistetaan rekisteristä, ks. tämän ohjeen kohta 3.7.

 
3.4 Painelaitteen poistaminen tilapäisesti käytöstä ja ottaminen uudelleen käyttöön
 
Jos painelaite poistetaan tilapäisesti käytöstä, omistaja tai haltija voi ilmoittaa TUKESille, että tämä tieto merkitään painelaiterekisteriin. Rekisterimerkinnällä vältetään painelaitteeseen aiheettomasti kohdistuvat valvontatoimenpiteet, sillä määräaikaistarkastusvelvoitetta ei ole sellaiselle rekisteröidylle painelaitteelle, jonka käytöstä poistamisesta on ilmoitettu TUKESille.
Omistajan tai haltijan on ilmoitettava TUKESille painelaitteen ottamisesta uudelleen käyttöön.
Jos painelaite on ollut käytöstä pois yli vuoden, omistajan tai haltijan on huolehdittava, että tarkastuslaitos tekee painelaitteelle muutostarkastuksen ennen uutta käyttöönottoa. Tarkastuslaitos toimittaa muutostarkastuksesta tiedot TUKESille, ks. tämän ohjeen kohta 2.3.

 
3.5 Painelaitteen sijainnin muutos
 
Jos painelaite asennetaan uuteen paikkaan, omistajan tai haltijan on ilmoitettava TUKESille painelaitteen uusi sijainti.
 
Jos painelaite asennetaan uuteen paikkaan, omistajan tai haltijan on huolehdittava, että tarkastuslaitos tekee painelaitteelle muutostarkastuksen ennen käyttöönottoa. Tarkastuslaitos toimittaa muutostarkastuksesta tiedot TUKESille, ks. tämän ohjeen kohta 2.3.


3.6 Painelaitteen romuttaminen
 
Jos painelaite romutetaan, omistajan tai haltijan on ilmoitettava siitä TUKESille, jotta painelaite voidaan poistaa rekisteristä. Rekisteristä poistamisella vältetään painelaitteeseen aiheettomasti kohdistuvat valvontatoimenpiteet.
TUKES suosittelee, että romutettavan painelaitteen rekisterikilpi toimitetaan TUKESille ilmoituksen mukana.

 
3.7 Painelaitteen poistaminen rekisteristä muun kuin romuttamisen vuoksi
 
Jos painelaite ei ole enää rekisteröitävä, omistajan tai haltijan on ilmoitettava tästä TUKESille, jotta painelaite poistetaan rekisteristä. Rekisteristä poistamisella vältetään painelaitteeseen aiheettomasti kohdistuvat valvontatoimenpiteet.
  • Perustelut rekisteristä poistamiselle on esitettävä. Rekisteristä poistaminen voi perustua esimerkiksi seuraaviin syihin: tarkastuksessa on muutettu painelaitteen suurimpia sallittuja käyttöarvoja siten, että rekisteröintiraja alittuu. Pelkkä käyttöarvojen alentaminen ei riitä.
  •  29.11.1999 voimaan tulleiden painelaitesäädösten mukaan painelaitetta ei enää rekisteröitäisi
  •  painelaite viedään pysyvästi pois Suomesta.
Jos rekisteristä poistaminen perustuu suurimpien sallittujen käyttöarvojen muuttamiseen, ilmoitukseen on liitettävä tarkastuslaitoksen pöytäkirja, jossa tämä todetaan.


4 PAINELAITTEIDEN SEURANTA JA KUNNONVALVONTA
 
Painelaitteiden seurannasta ja kunnonvalvonnasta on annettu TUKES-ohjeet P1-2000 ja P2-2000. Painelaitteiden omistaja tai haltija ilmoittaa seurannasta ja kunnonvalvonnasta TUKESille näiden ohjeiden mukaisesti.
 
Tarkastuslaitos toimittaa seurannassa ja kunnonvalvonnassa olevien painelaitteiden määräaikaistarkastuksista tiedot TUKESille, ks. tämän ohjeen kohta 2.3.


5 KULJETETTAVAT PAINELAITTEET
  
5.1 Yleistä
Kuljetettavana painelaitteena rekisteröidään liikenneministeriön asetuksen kuljetettavista painelaitteista ja vaarallisten aineiden kuljetukseen käytettävistä paineella tyhjennettävistä tai täytettävistä säiliöistä (579/2000) 10 §:ssä rekisteröitäväksi määrätty
  •  paineellisena luokan 2 kaasujen kuljetukseen tarkoitettu astia tai säiliö
  •  yli 0,5 bar paineella tyhjennettävä tai täytettävä astia tai säiliö, jota käytetään muihin vaarallisten aineiden kuljetusluokkiin kuin luokkaan 2 kuuluvien aineiden kuljetukseen ja joka on kuljetuksen aikana paineeton.


5.2 Rekisteröinti ja käyttöönottotarkastus
 
Kuljetettava painelaite rekisteröidään käyttöönottotarkastuksessa. Omistajan tai haltijan on tehtävä käyttöönottotarkastuksessa rekisteröinti-ilmoitus, jota varten on käytettävissä TUKESin laatima lomake 1T "Kuljetettavan painelaitteen rekisteröinti-ilmoitus”.
Käyttöönottotarkastuksessa tarkastuslaitos tarkastaa rekisteröinti-ilmoituksen tiedot (lomake 1T) ja tarkastuksen jälkeen täyttää lomakkeen 2T "Kuljetettavan painelaitteen tarkastustiedot". Tarkastuslaitos toimittaa lomakkeet TUKESille.
 

Liikenneministeriön asetuksen (579/2000) 10 §:ssä on säädetty, että omistaja tai haltija pyytää rekisterinumeron TUKESilta. Käytännöksi on sovittu, että tarkastuslaitokset pyytävät TUKESilta rekisterinumeroita ennakkoon, ja omistaja tai hal-tija pyytää rekisterinumeron tarkastuslaitokselta.

 
5.3 Määräaikaistarkastukset ja ylimääräiset tarkastukset
 
Määräaikaistarkastuksissa ja ylimääräisissä tarkastuksissa tarkastuslaitos täyttää lomakkeen 2T ”Kuljetettavan painelaitteen tarkastustiedot”. Tarkastuslaitos toimittaa lomakkeen TUKESille.


6 KÄYTÖSSÄ OLEVAN PAINELAITTEEN REKISTERÖINTI
 
Jos painelaite on rekisteröitävä esimerkiksi painelaitteen suurimpien sallittujen käyttöarvojen tai säädösten muuttumisen vuoksi, on sille tehtävä muutostarkastus. Muutostarkastuksessa painelaitteen omistajan tai haltijan sekä tarkastuslaitoksen on meneteltävä tämän ohjeen kohtien 2.2 ja 2.3 mukaisesti. Kuljetettavissa painelaitteissa menetellään ohjeen kohtien 5.2 ja 5.3 mukaisesti.

7 LISÄTIETOJA
 
Painelaitteiden rekisteröinnistä on säädetty painelaitelain (869/1999) 8 ja 10 §:ssä. Rekisterin ylläpitoa koskevista velvoitteista on säädetty tarkemmin kauppa- ja teollisuusministeriön päätöksen painelaiteturvallisuudesta (953/1999) 4, 9, 18, 19 ja 22 §:ssä.
 

Kuljetettavien painelaitteiden rekisteröinnistä ja rekisterin ylläpidosta on säädetty liikenneministeriön asetuksen kuljetettavista painelaitteista ja vaarallisten aineiden kuljetukseen käytettävistä paineella tyhjennettävistä tai täytettävistä säiliöistä (579/2000) 10 ja 11 §:ssä.
Tämä ohje on annettu painelaitelain (869/1999) 25 §:n ja liikenneministeriön asetuksen (579/2000) 18 §:n perusteella. Ohje tulee heti voimaan ja on voimassa enintään 31.10.2007 saakka. Ohje korvaa TUKES-ohjeen P1-98 ”Paineastiarekisteri”.
 

Lisätietoja tästä ohjeesta antaa Turvatekniikan keskus, PL 123, 00181 Helsinki, puhelin (09) 61 671, telekopio (09) 616 7466, Internet www.tukes.fi.
 

TUKES-ohjeiden ajantasaiset versiot on saatavilla TUKESin Internet-sivuilla (www.tukes.fi).

 

Ylijohtaja Seppo Tuominen
 

Johtaja Heikki Salonen

 

 

LIITE 1

Painelaiterekisteri, säädösotteet


1) Painelaitelaki (869/1999)

8 §
Painelaite, joka voi aiheuttaa merkittävää vaaraa, on rekisteröitävä siten kuin ministeriön päätöksellä säädetään.

 

Rekisteröitävälle painelaitteelle on tehtävä määrätyin aikavälein tarkastus (määräaikaistarkastus) sekä tarvittaessa muutostarkastus sen varmistamiseksi, että painelaite ei asianmukaisesti käytettynä vaaranna kenenkään terveyttä, turvallisuutta tai omaisuutta. Ministeriön päätöksellä voidaan säätää, että tarkastuksia on tehtävä myös muille kuin rekisteröitäville painelaitteille.


Ministeriön päätöksellä voidaan lisäksi säätää tietojen toimittamisesta rekisteriin valvontaa varten sekä määräaikaistarkastuksia korvaavista toimenpiteistä.


10 §
Painelaitteen omistajan ja haltijan on:
------
5) huolehdittava rekisteröitävään painelaitteeseen liittyvästä tietojen antamisesta valvontaviranomaiselle.
------


2) Kauppa- ja teollisuusministeriön päätös painelaiteturvallisuudesta (953/1999)

4 §
Rekisteröinti
Painelaitteen omistajan tai haltijan on ilmoitettava 3 §:n mukaan rekisteröitävä painelaite rekisteröitäväksi ensimmäisessä määräaikaistarkastuksessa. Ilmoituksessa on esitettävä valmistajaa, maahantuojaa, omistajaa, haltijaa ja käytön valvojaa koskevat tiedot, valvontaviranomaiselta pyydetty rekisterinumero, painelaitetta koskevat tekniset tiedot sekä painelaitteen sijainti.

 

Tarkastuslaitoksen on tarkastettava ilmoitus ja täydennettävä se kyseistä ja seuraavaa tarkastusta koskevilla tiedoilla sekä toimitettava nämä tiedot valvontaviranomaiselle. Tarkastuslaitoksen on toimitettava valvontaviranomaiselle myös vastaavat tiedot määräaikaistarkastuksista, tarkastusten siirroista ja muutostarkastuksista. Jos määräaikaistarkastus on korvattu 18 tai 19 §:ssä säädetyillä toimenpiteillä, edellä tarkoitetut tiedot toimittaa rekisteröitävän painelaitteen omistaja tai haltija.

 

Rekisteröitävän painelaitteen omistajan tai haltijan on ilmoitettava valvontaviranomaiselle painelaitteen omistajaa, haltijaa, sijaintia ja käytön valvojaa koskevien tietojen muutokset. 


9 §
Tarkastusvelvollisuudet
Rekisteröitävän painelaitteen omistajan tai haltijan on huolehdittava, että painelaitteelle tehdään käyttöönoton yhteydessä 11 §:ssä säädetty ensimmäinen määräaikaistarkastus sekä 13 - 15 §:ssä säädetyt määräaikaistarkastukset tai että määräaikaistarkastukset korvataan 18 tai 19 §:ssä säädetyn mukaisesti.

 

Edellä 1 momentissa säädettyä ei sovelleta käytöstä poistettuun painelaitteeseen, jonka käytöstä poistamisesta on ilmoitettu valvontaviranomaiselle.

 

Painelaitteen omistajan tai haltijan on huolehdittava, että tarkastuslaitos tekee painelaitteelle tarvittaessa 16 tai 17 §:ssä säädetyn muutostarkastuksen.

18 §
Tarkastusten korvaaminen painelaitteen seurannalla
------
Omistajan tai haltijan on ilmoitettava valvontaviranomaiselle sovitusta seurannasta sekä seurantaan kuuluvien painelaitteiden rekisterinumerot.
------

19 §
Tarkastusten korvaaminen kunnonvalvontajärjestelmällä
------
Painelaitteen omistajan tai haltijan on ilmoitettava kunnonvalvontajärjestelmään kuuluvat rekisteröitävät painelaitteet ja niitä koskeva tarkastus- ja seurantaohjelma valvontaviranomaiselle, joka voi asettaa ehtoja järjestelmän tai ohjelman toteutukselle.
------

22 §
Omistajan ja haltijan tehtävät
Painelaitteen omistajan tai haltijan on painelaitelain 10 §:ssä säädettyjen velvollisuuksien täyttämiseksi huolehdittava erityisesti, että rekisteröitävän painelaitteen osalta:
------
5) painelaitteen omistajan tai haltijan vaihdoksen yhteydessä valvontaviranomaiselle ilmoitetaan uuden omistajan tai haltijan yhteystiedot;
------


3) Liikenneministeriön asetus kuljetettavista painelaitteista ja vaarallisten aineiden kuljetukseen käytettävistä paineella tyhjennettävistä tai täytettävistä säiliöistä (579/2000)

10 §
Rekisteröinti
Kuljetettavan painelaitteen käyttöönottotarkastuksessa rekisteröidään kuljetettava painelaite, jonka tilavuus on suurempi kuin 450 litraa.

 

Kuljetettavan painelaitteen omistajan tai haltijan on ilmoitettava uusi, maahan tuotu tai oleellisesti muutettu 1 momentissa tarkoitettu kuljetettava painelaite tai paineella tyhjennettävä säiliö rekisteröitäväksi käyttöönottotarkastuksessa. Ilmoituksessa esitetään valmistajaa, maahantuojaa, omistajaa ja haltijaa koskevat tiedot, Turvatekniikan keskukselta pyydetty rekisterinumero sekä kuljetettavaa painelaitetta tai paineella tyhjennettävää säiliötä koskevat tekniset tiedot.

 

Tarkastuslaitos täydentää ilmoituksen kyseistä ja seuraavaa tarkastusta koskevilla tiedoilla ja toimittaa ilmoituksen tarkastuksen jälkeen turvatekniikan keskukselle. Tarkastuslaitoksen on toimitettava turvatekniikan keskukselle vastaavat tiedot myös määräaikaistarkastuksista.

 

Omistajan tai haltijan on ilmoitettava turvatekniikan keskukselle 1 momentissa tarkoitettujen laitteiden omistajaa ja haltijaa koskevien tietojen muutokset.

 

Rekisteröitävän kuljetettavan painelaitteen ja paineella tyhjennettävän säiliön valmistajan tai maahantuojan on huolehdittava siitä, että käyttöönottotarkastuksen perusteena olleet tarkastetut rakenneasiakirjat, piirustukset, lujuuslaskut sekä tarkastuksista kertyneet muut asiakirjat on asianmukaisesti liitetty tarkastuskirjaan. Tarkastuskirja luovutetaan kuljetettavan painelaitteen tai paineella tyhjennettävän tai täytettävän säiliön omistajalle tai haltijalle.

11 §
Rekisteristä poisto
Jos kuljetettava painelaite tai paineella tyhjennettävä säiliö ei ole enää rekisteröitävä tai jos se poistetaan pysyvästi käytöstä, omistaja tai haltija voi pyytää Turvatekniikan keskukselta, että kuljetettava painelaite tai paineella tyhjennettävä säiliö poistetaan rekisteristä. Jos kuljetettavasta painelaitteesta tai paineella tyhjennettävästä säiliöstä tulee rekisteröitävä, omistajan tai haltijan on pyydettävä sille ylimääräinen tarkastus. Tällöin tarkastuksessa on noudatettava, mitä 10 §:ssä säädetään.

 

LIITE 3

Lomakkeiden 1, 1T, 2 ja 2T täyttöohjeet

Lomake 1 ”Painelaitteen rekisteröinti-ilmoitus"

Lomake 2 ”Painelaitteen tarkastustiedot”

Lomake 1T ”Kuljetettavan painelaitteen rekisteröinti-ilmoitus”

Lomake 2T ”Kuljetettavan painelaitteen tarkastustiedot”


Ohjeissa ”nro” viittaa lomakkeiden 1, 1T, 2 ja 2T kyseisiin kohtiin. Lomakkeen kaikki kyseiseen painelaitetyyppiin (painesäiliö, kattila, kuljetettava painelaite) liittyvät kohdat tulee täyttää, ellei muuta ole todettu.

 

Painelaiterekisterin koodisto on erillisenä liitteenä.
 
 
LOMAKKEET 1, 1T, 2 ja 2T, yläosa (nro 1 - 3)
Nro 1 rekisterinumero (A-numero = painesäiliö, K-numero = höyry- tai kuumavesikattila, T-numero = kuljetettava painelaite)
Nro 2 valmistusnumero
Nro 3 valmistusvuosi
 


LOMAKE 1, käytön valvojan tiedot (nro 4 - 9)
Nro 4 käytön valvojan nimi
Nro 5 käytön valvojan pätevyyden koodinumero, ks. painelaiterekisterin koodisto; tähän kirjoitetaan käytön valvojalla oleva varsinainen pätevyys eikä vain tehtävään sopiva
Nro 6-9 yhteystiedot kirjoitetaan vain, jos ne eivät ole samat kuin omistajan tai haltijan yhteystiedot

 
LOMAKKEET 1 ja 1T, omistaja, haltija, valmistaja ja maahantuoja (nro 10 - 25)
Nro 10-25 omistajan, haltijan, valmistajan ja maahantuojan yhteystiedot
- jos haltija sama kuin omistaja, kohtaa haltija ei täytetä
- jos valmistaja tai maahantuoja on sama kuin omistaja tai haltija, valmistajan tai maahantuojan kohtaa ei täytetä

 
LOMAKKEET 1 ja 1T, painelaitteen tekniset tiedot (nro 26 - 52)
Nro 26 painelaitteen sijainti; esim. käyntiosoite, sijainti laitoksessa, ulkosijoitus, upotettu, siirrettävä jne.
Nro 27 painelaitteen sijaintikunta
Nro 28 painelaitelajin koodinumero, ks. painelaiterekisterin koodisto
Nro 29 varolaitejärjestelmän kuvaus vapaana tekstinä
Nro 30-32 kattilan käyttötavan, rakenteen ja pääenergialähteen koodinumerot, ks. painelaiterekisterin koodisto
 
 
 Tila 1 / Tila 2:
- lämmönsiirtimissä tilaan 1 tulee vaippapuolen tiedot ja tilaan 2 putkipuolen tiedot
- lämmitys- tai jäähdytysvaipallisessa säiliössä tilaan 1 tulee säiliön tiedot ja tilaan 2 lämmitys- tai jäähdytysvaipan tiedot
- jos painelaite on yli 2-tilainen, lomakkeelle tulee kahden turvallisuuden kannalta tärkeimmän tilan tiedot; tieto useampitilaisuudesta kohtaan 52

 
 Nro 33-36 suurin ja alin sallittu käyttöpaine (bar); kuljetettavissa painelaitteissa koepaine
 Nro 37-40 korkein ja alin sallittu lämpötila (ºC)
 Nro 41-42 paineenalainen tilavuus (m3)
 Nro 43   kattilan teho (MW)
 Nro 44-45  sisällön koodinumero, ks. painelaiterekisterin koodisto; selitys kohtaan 52, jos tilassa on useita aineita ja kirjataan merkittävin kuten vaarallisin
 Nro 46-47 kuljetettavan painelaitteen varolaitteen asetuspaine tai murtokalvon murtumispaine (bar)
 Nro 48-51 kuljetettavan painelaitteen täyttöpaine (bar), täyttöaste (kg/L), täytös (kg) ja tyhjäpaino (kg)
 Nro 52 lisätietoja ja huomautuksia

 
 LOMAKKEET 2 ja 2T, painelaitteen tarkastustiedot (nro 53 - 61)
- rasti ruutuun, millainen tarkastus on kyseessä: ensimmäinen määräaikaistarkastus, käyttötarkastus jne.

Nro 53 tarkastuksen päivämäärä; merkitään pv.kk.vuosi, esim. 15.12.2002
Nro 54 tarkastuslaitoksen nimi
Nro 55 tarkastuslaitoksen tarkastustodistuksen numero
Nro 56-57kuljetettavan painelaitteen painekokeen koepaine (bar)
Nro 58 tarkastuksessa tehtyjä havaintoja ja muita lisätietoja. Tähän tulee kirjata turvallisuuden kannalta tärkeitä havaintoja. Havainnot voivat  olla myös liitteenä, jolloin laitetaan rasti ruutuun ”liitteet”. Tällöin lomakkeen mukaan liitetään kopio tarkastustodistuksesta tai muusta  asiakirjasta.
Nro 59 tarkastuksen tulos, rasti ruutuun
Nro 60 seuraavan tarkastuksen laji, rasti ruutuun
Nro 61 seuraavan tarkastuksen erääntymispäivämäärä; merkitään pv.kk.vuosi, esim. 15.12.2006

 

Jos tarkastuslaitos lähettää lomakkeet 1, 1T, 2 tai 2T postitse, TUKES suosittelee, että lomakkeissa on tarkastuslaitoksen leima oikeellisuuden osoituksena.


 
 

Alkuun