V3-11 Tukesin tunnustama tekninen koodi komposiittimateriaalista valmistettujen kaasupullojen määräaikaistarkastusvälin määrittämiseksi

17.5.2011


1 Johdanto

Kaasupullot ja niiden sulkimet on suunniteltava, valmistettava, testattava ja varustettava niin, että ne kestävät kaikki tavanomaisissa kuljetus- ja käyttöolosuhteissa esiintyvät rasitukset. Ilmoitettu laitos tarkastaa, testaa ja hyväksyy kaasupullot.


Uudelleen täytettävät kaasupullot on määräaikaistarkastettava vaarallisten aineiden kuljetuksesta tiellä (369/2011) ja rautatiellä (370/2011) annettujen liikenne- ja viestintäministeriön asetusten kohtien 6.2.1.6 ja 6.2.3.5 säännösten mukaisesti. Komposiittimateriaalista valmistettujen kaasupullojen määräaikaistarkastus on tehtävä ilmoitetun laitoksen määräämin väliajoin perustuen Turvallisuus- ja kemikaaliviraston (Tukes) tunnustamaan tekniseen koodiin.


Tukes tunnustaa komposiittimateriaalista valmistettujen kuljetettavien painelaitteiden tekniseksi koodiksi standardin EN-ISO 11623:2002 kohdan 4 mukaiset tarkastusvälien määrittämiskriteerit. Tätä teknistä koodia ei sovelleta liikenne- ja viestintäministeriön asetusten 369/2011 ja 370/2011 luvun 6.2 UN-kaasupulloille.

 

2 Säädösvaatimukset

Kaasupullot ja niiden sulkimet on valmistettava materiaaleista, jotka on määritelty liikenne- ja viestintäministeriön asetusten 369/2011 ja 370/2011 liitteen A luvun 6.2 teknisissä suunnittelu- ja rakennestandardeissa sekä kaasupullossa kuljetettaville aineille sovellettavassa pakkaustavassa luvussa 4.1.4.1 pakkaustavassa P200 (9). Materiaalien on kestettävä haurasmurtumaa ja jännityskorroosiota suunnittelu- ja rakennestandardien mukaisesti. Suomessa markkinoille saatettujen kaasupullojen materiaalin on kestettävä vähintään - 40 °C lämpötilaan saakka.

 

Kaasupullojen vaatimustenmukaisuus on arvioitava valmistusvaiheessa vaarallisten aineiden kuljetuksesta annetussa laissa (719/1994), valtioneuvoston asetuksessa (302/2001) ja liikenne- ja viestintäministeriön asetuksessa (393/2001) annettujen säännösten mukaisesti. Ilmoitetun laitoksen on tarkastettava, testattava ja hyväksyttävä kaasupullot. Teknisten asiakirjojen on sisällettävä täydellinen selvitys suunnittelusta ja rakenteesta sekä täydelliset tiedot valmistuksesta ja testauksesta.

 

Yleiset vaatimukset kaasupulloille

Kaasupullot ja niiden sulkimet, joita ei suunnitella, valmisteta, tarkasteta, testata ja hyväksytä LVM:n asetusten 369/2011 ja 370/2011 kohdan 6.2.2 vaatimusten mukaisesti, on suunniteltava, valmistettava, tarkastettava, testattava ja hyväksyttävä yleisten vaatimusten mukaisesti.

 

Vaatimukset kaasupulloille, jotka suunnitellaan, valmistetaan ja testataan standardien mukaisesti

Kaasupullon valmistuspäivästä riippuen em. liikenne- ja viestintäministeriön asetusten 369/2011 ja 370/2011 luvun 6.2 viitestandardeja on sovellettava säädösvaatimusten täyttämiseksi. Jos luettelossa samaa vaatimusta koskee useampi kuin yksi pakollinen standardi, vain yhtä standardia on sovellettava täysimääräisesti, ellei ole toisin määritelty.


3 Tekninen koodi


Komposiittimateriaalista valmistettujen kaasupullojen tarkastusvälin määrittäminen

VAKissa tarkastus komposiittimaterialista valmistetuille kaasupulloille tehdään viitestandardin EN-ISO 11623:2002 Kuljetettavat kaasupullot –  Komposiittimateriaalista valmistettujen kaasupullojen määräaikaistarkastus ja –testaus mukaisesti (lukuun ottamatta kohtaa 4).
 

Tukes tunnustaa määräaikaistarkastusvälin määrittämiselle Suomessa kuitenkin standardin EN-ISO 11623:2002 kohdan 4 noudatettavaksi teknisenä koodina.


Ilmoitettu laitos määrittää komposiittimateriaalista valmistettujen kaasupullojen määräaikaistarkastusten välisen ajan perustuen standardin EN ISO 11623:2002 kohdan 4 mukaisesti.  Jäljempänä taulukoissa mainittu toimivaltainen viranomainen Suomessa on ilmoitettu laitos.

 

Taulukko 1 - Tarkastusvälit kaasupulloille, joissa on alumiiniseoslineri

Kaasun kuvaus

Kaasu

Väli (vuosissa)

Puristetut kaasut

esim. ilma, Ar, He, H2, Ne, N2, O2, CH4, CO ja puristetut kaasuseokset

5 tai 10 (katso b ja d)

Nesteytetyt kaasut

esim. CO2, N2O ja nesteytetyt kaasuseokset

Hyvin myrkylliset kaasut

LC50≤200 p.p.m. V/V

esim. AsH3, PH3

3

a Tietyt vaatimukset saattavat edellyttää lyhyempää aikaväliä esim. elohopean esiintyminen vedyssä, polymerisaatio ja hajoamisreaktiot. Täytettävän kaasun yhteensopivuus alumiiniseoslinerin kanssa on tarkistettava standardin ISO 11114-1 mukaisesti.

b Hengitysilmapulloille tarkastusväliä ei voida pidentää yli 5 vuoteen

c Lista kaasuista ei ole tyhjentävä. Kaasut tulee luokitella EN 13096 mukaisesti.

d Pidempää tarkastusaikaväliä voidaan soveltaa kaasupulloille, joiden rakenne tunnetaan ja joiden käyttökokemukset ovat osoittaneet ne turvallisiksi, edellyttäen, että pidentämiselle on saatu hyväksyntä toimivaltaiselta viranomaiselta ja valmistajalta.

 

 

Taulukko 2 - Tarkastusvälit kaasupulloille, joissa on teräslineri

Kaasun kuvaus

Kaasu

Väli (vuosissa)

Puristetut kaasut

esim. Ar, Xe, Ne, N2, CH4 ja puristetut kaasuseokset

H2

Ilma, O2

CO

5 tai 10 (katso f)

 

 

5 tai 10 (katso e ja f)

5 tai 10 (katso b ja f)

2,5 tai 5 (katso d)

Hengitysilmapullot (vedenalaiset)

Ilma, O2

2,5 (silmämääräinen) ja 5 (täydellinen)

Nesteytetyt kaasut

esim. CO2, N2O ja nesteytetyt kaasuseokset

5 tai 10 (katso c ja f)

Korrodoivat kaasut (pullon materiaalille)

esim. Cl2, F2, NO, SO2, HF

3

Hyvin myrkylliset kaasut

LC50≤200 p.p.m. V/V

esim. AsH3, PH3

3

Kaasuseokset

 

 

 

a) kaikki seokset lukuun ottamatta b)- kohtaa

b) hyvin myrkyllisiä kaasuja sisältävät seokset

 

a) lyhin väli, joka jollekin komponenteista on määritetty

b) katso ISO 11623:2002, kohta 4 taulukko 2

a Tietyt vaatimukset saattavat edellyttää lyhyempää aikaväliä esim. kaasun kastepiste, polymerisaatio ja hajoamisreaktiot, kaasupullon suunnitteluominaisuudet, kaasulajin muuttaminen. Täytettävän kaasun yhteensopivuus alumiiniseoslinerin kanssa on tarkistettava standardin ISO 11114-1 mukaisesti.

b Hengitysilmapulloille tarkastusväliä ei voida pidentää yli 5 vuoteen

c Pidempää tarkastusväliä voidaan käyttää edellyttäen, että taataan tuotteen kuivuus ja kaasupullon täyttö niin, ettei siinä esiinny vapaata vettä. Tämä ehto tulee todistaa ja dokumentoida täyttäjän laatujärjestelmän kautta. Jos yllä olevia ehtoja ei täytetä, kaasupullot tulee tarkastaa silmämääräisesti ja sisäisesti joka 5. vuosi ja täydellisesti uudelleen testata joka 10.vuosi.

d Pidempää tarkastusväliä voidaan käyttää edellyttäen, että taataan tuotteen kuivuus ja kaasupullon täyttö niin, ettei siinä esiinny vapaata vettä. Tämä ehto tulee todistaa ja dokumentoida täyttäjän laatujärjestelmän kautta. Jos yllä olevia ehtoja ei täytetä, kaasupullot tulee tarkastaa silmämääräisesti ja sisäisesti joka 2,5. vuosi ja täydellisesti uudelleen testata joka 5.vuosi.

e Erityistä huomiota on kiinnitettävä tällaisten kaasupullojen vetolujuuteen ja pinnan ominaisuuksiin. Kaasupullot, jotka eivät täytä vedylle standardissa ISO 11114-1 asetettuja erityisiä vaatimuksia on vedettävä pois markkinoilta. Menettelyt kaasulajin muuttamiselle tulee olla standardin EN 1795 tai ISO 11621 mukaiset.

f Pidempää tarkastusaikaväliä voidaan soveltaa kaasupulloille, joiden rakenne tunnetaan ja joiden käyttökokemukset ovat osoittaneet ne turvallisiksi, edellyttäen, että pidentämiselle on saatu hyväksyntä toimivaltaiselta viranomaiselta ja valmistajalta.

g Lista kaasuista ei ole tyhjentävä. Kaasut tulee luokitella EN 13096 mukaisesti.

 

 

Taulukko 3 - Tarkastusvälit kaasupulloille, joissa on ei-metallinen lineri

Kaasun kuvaus

Kaasu

Väli (vuosissa)

Puristetut kaasut

esim. ilma, Ar, He, H2, Ne, N2, O2, CH4, CO ja puristetut kaasuseokset

5 tai 10 (katso b ja e)

Nesteytetyt kaasut

esim. CO2, N2O ja nesteytetyt kaasuseokset

Hyvin myrkylliset kaasut

esim. AsH3, PH3

3 (katso c ja e)

a tietyt vaatimukset saattavat edellyttää lyhyempää aikaväliä esim. elohopean esiintyminen vedyssä, polymerisaatio ja hajoamisreaktiot. Täytettävän kaasun yhteensopivuus alumiiniseoslinerin kanssa on tarkistettava standardin ISO 11114-2 mukaisesti.

b Hengitysilmapulloille tarkastusväliä ei voida pidentää yli 5 vuoteen

c katso ISO 121623:2002 taulukko 3 c

d Lista kaasuista ei ole tyhjentävä. Kaasut tulee luokitella EN 13096 mukaisesti

e Pidempää tarkastusaikaväliä voidaan soveltaa kaasupulloille, joiden rakenne tunnetaan ja joiden käyttökokemukset ovat osoittaneet ne turvallisiksi, edellyttäen, että pidentämiselle on saatu hyväksyntä toimivaltaiselta viranomaiselta ja valmistajalta.

 

Taulukko 4 - Tarkastusvälit kaasupulloille, joissa ei ole lineria

Kaasun kuvaus

Kaasu

Väli (vuosissa)

Puristetut kaasut

esim. ilma, Ar, He, H2, Ne, N2, O2, CH4, CO ja puristetut kaasuseokset

5 tai 10 (katso b ja d)

Nesteytetyt kaasut

esim. CO2, N2O ja nesteytetyt kaasuseokset

a tietyt vaatimukset saattavat edellyttää lyhyempää aikaväliä esim. elohopean esiintyminen vedyssä, polymerisaatio ja hajoamisreaktiot. Täytettävän kaasun yhteensopivuus alumiiniseoslinerin kanssa on tarkistettava standardin ISO 11114-2 mukaisesti.

b Hengitysilmapulloille tarkastusväliä ei voida pidentää yli 5 vuoteen

c Lista kaasuista ei ole tyhjentävä. Kaasut tulee luokitella EN 13096 mukaisesti

d Pidempää tarkastusaikaväliä voidaan soveltaa kaasupulloille, joiden rakenne tunnetaan ja joiden käyttökokemukset ovat osoittaneet ne turvallisiksi, edellyttäen, että pidentämiselle on saatu hyväksyntä toimivaltaiselta viranomaiselta ja valmistajalta.

e Hyvin myrkyllisiä kaasuja ei tule täyttää tämän tyyppisiin kaasupulloihin

 

 

Kaikkia luvun 6.2 komposiittimateriaalista valmistettujen kuljetettavia painelaitteita koskevia ADR/VAKin määräyksiä ja viitestandardeja on noudatettava tarkastusten yhteydessä.

 

4 Sitovuus ja voimassaolo

Tällä ohjeella tunnustetaan liikenne- ja viestintäministeriön asetusten 369/2011 ja 370/2011 kohdan 4.1.4.1 P200 tarkoittama tekninen koodi.


Ohje on voimassa toistaiseksi, kuitenkin enintään 1.7.2013 saakka.

 

5 Lisätietoja

Tämä ohje on tulostettavissa Tukesin Internet-sivuilla www.tukes.fi. Ohjeeseen liittyvää lainsäädäntöä löytyy osoitteesta www.tukes.fi.


Lisätietoja tästä ohjeesta saa Tukesin laitosvalvontayksiköstä, puhelin 010 60 52 000. 

  

Ylijohtaja                                       Seppo Ahvenainen

 

Johtaja                                           Päivi Rantakoski